АЛЕРГІЯ – БИЧ НАШОЇ ДОБИ
Алергія – один із найпоширеніших у світі розладів імунної системи,
що з’являється у відповідь на контакт із чужорідними для організму речовинами.
Ознаки алергії, її види і лікування
Приблизно 10-30% населення індустріального світу страждає від алергічних реакцій, а кількість таких осіб щорічно зростає. Алергенами, тобто речовинами, що провокують алергію, можуть бути певні харчові продукти, пилок, домашні тварини, побутова хімія, медичні препарати та інші чинники. Залежно від алергену, алергічна відповідь може проявитися у вигляді запальної реакції на тілі, чхання, сльозотечі та безлічі інших симптомів.
Алергія – це не хвороба сама собою, а стан, що може призвести до розвитку алергічних хвороб. Одним із найсерйозніших алергічних захворювань є бронхіальна астма – найпоширеніша в світі хронічна хвороба серед дітей. Приблизно 235 мільйонів осіб живе з астмою. Понад 80% смертей, пов’язаних із астмою, припадає на країни з низьким та нижче середнього рівнем доходів. Водночас слід знати, що ефективний контроль та лікування астми рятує життя пацієнтів.
Визначення алергії та чому вона виникає
Алергія (або гіперчутливість негайного типу, гіперчутливість 1-го типу) – це надмірна відповідь (реакція) імунної системи на чужорідні речовини (інакше – алергени, антигени), що характерна тільки для осіб, схильних до алергії. У цих осіб у відповідь на потрапляння в організм алергенів виробляється надмірна кількість антитіл класу IgE, що й запускає механізм розвитку алергічної реакції.
Симптоми алергії
Прояви алергії залежать від алергену, що запускає реакцію гіперчутливості (алергічну реакцію). Зокрема, алергія може проявлятися закладенням носа, бронхоспазмом (перекриттям дихальних шляхів внаслідок спазму бронхів), почервонінням шкіри, висипкою, свербіжем, розладами травлення тощо. Алергічні реакції розрізняють за важкістю: від помірних до важких, інколи навіть загрозливих для життя (до прикладу, анафілактичний шок).
Причини алергії у дітей та дорослих (алергени, тригери)
- Укуси комах: бджіл, ос, комарів.
- Алергени тваринного походження: епітелій, луска, шерсть, слина, сеча домашніх тварин, залишки пилових кліщів, частки тарганів, дафній (корм для рибок).
- Алергени рослинного походження: пилок трав і бур’янів (полину, амброзії), дерев (верби, дуба, вільхи, клена, липи та ін.).
- Їжа: пшениця, горіхи, молоко, морепродукти, яйця, цитрусові, шоколад.
- Цвіль (пліснява).
- Ліки: антибіотики (пеніцилін), сульфаніламіди, анестетики (новокаїн, лідокаїн) та ін.
- Засоби побутової хімії.
- Хімічні реагенти, барвники, лаки.
- Косметичні засоби.
- Інші алергени: латекс, нікель.
- Рідкісні алергени (наприклад, вода).
На жаль, неможливо передбачити у кого, коли і на що саме може виникнути алергічна реакція, але для успішної боротьби з алергією важливо точно визначити алерген. Для цього потрібно звернутися до спеціаліста – лікаря-алерголога, який проведе відповідні діагностичні тести (алергопроби).
Найпоширеніші речовини, що викликають алергію у нашому географічному регіоні:
- пилок букоцвітих дерев, наприклад, берези;
- елементи кліща Dermatophagoides pteronyssinus, що є домашньому пилі;
- білки, що містяться в молоці;
- частинки шерсті домашніх тварин, а саме котів і собак.
(далі буде)
За джерелом:
https://apteka-ds.com.ua/blog-item/alerhiia-symptomy-likuvannia-profilaktyka
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|