Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2024 » Квітень » 6 » Алергія: симптоми, лікування, профілактика (закінчення)
10:45
Алергія: симптоми, лікування, профілактика (закінчення)

 

АЛЕРГІЯ – БИЧ  НАШОЇ  ДОБИ

 

 

 

 

 

 

 

Алергія – один із найпоширеніших у сучасному світі розладів імунної системи,

що з’являється у відповідь на контакт із чужорідними для організму речовинами.

 

початок див. - https://lviv-redcross.at.ua/blog/2024-04-01-27371

продовження - https://lviv-redcross.at.ua/blog/2024-04-04-27382

(закінчення)

 

Інші види алергії

 

Алергія на сонце (фотодерматит)

 

  • Сонячну алергію провокує ультрафіолетове опромінення. Під впливом УФ-опромінення в організмі утворюються речовини-фотосенсибілізатори, що, своєю чергою, запускають алергічну реакцію.
  • Найчастіше сонячна алергія проявляється кропив’янкою, а на місці появи червоних плям на шкірі згодом можлива поява пігментних плям (гіперпігментації).
  • Фотодерматит провокують також деякі лікарські препарати, а також рослини, наприклад, борщовик.
  • До речовин, що в поєднанні з сонячними променями можуть викликати алергічну реакцію (фотоалергію), належать деякі компоненти парфумів, дезодорантів та антибактеріального мила. Саме тому фахівці не рекомендують застосовувати ці засоби безпосередньо перед прийманням сонячних ванн, адже на шкірі можуть з’явитися темні пігментні плями. Найбільше від алергії на сонце потерпає обличчя, шия, зона декольте, кисті рук. Тобто ті частини тіла, які постійно перебувають на сонці.

Як виглядає висип при алергії на сонце:

  • кропив’янка;
  • пухирці з прозорим вмістом;
  • червоні плями;
  • свербіж, пекучі відчуття на шкірі;
  • зони гіперпігментації (надмірної засмаги).

Інші симптоми алергії на сонце:

  • слабкість, запаморочення;
  • головний біль;
  • порушення дихання.

Для попередження появи алергії на сонце варто уникати перебування на відкритому сонці, особливовід 12 до 14 години, захищати шкіру одягом, головним убором, користуватися сонцезахисними кремами з високим ступенем UV-захисту (не нижче UV-25, UV-30).

 

Алергія на воду

 

Алергія власне на воду є рідкісним явищем. Аквагенна кропив'янка трапляється приблизно в одному випадку з 230 мільйонів, тобто в цілому світі це десь лише 32 людини загалом. Проявляється водна алергія кропив’янкою на шкірі та сильним подразненням і свербіжем.

Хлорована вода в басейні може викликати висипку, подібну до алергічної. Проте хлор самостійно не викликає алергії. Одночасно хлор, його випари, є надзвичайно сильним подразником як для шкіри, так і для слизових оболонок, особливо в осіб із подразненими слизовими чи шкірою. У разі появи реакції на басейн – варто припинити водні процедури та пошукати такі басейни, де очищення та дезінфекція води здійснюється іншими засобами, наприклад, озонуванням.

 

Алергія на гроші

 

Це ще один рідкісний вид алергічної реакції. Тут алергічну реакцію провокують певні речовини (нікель, а також фарби), що використовуються під час виробництва банкнот і монет. Відтак, при контакті з грошима у алергіка може виникнути шкірний висип і свербіж, а тривають такі симптоми від декількох годин до декількох днів.

 

Лікування алергії

 

Ліки від алергії (таблетки, краплі, мазі)

 

Перший крок у лікуванні алергії – усунути контакт із алергеном. На жаль, часто це реалізувати складно або й неможливо. Тому застосовують протиалергічні ліки (наприклад, антигістамінні – лоратидин, цетиризин), що зупиняють розвиток алергічної реакції, допомагають полегшити та контролювати алергічні симптоми.

Більшість антигістамінних препаратів можна придбати в аптеці без рецепта лікаря – у формі таблеток чи капсул, для дітей передбачені сиропи. Сучасні препарати швидко знімають основні симптоми алергії, зручні у застосуванні (1 раз на добу), не викликають сонливості, звикання. Перед застосуванням уважно прочитайте інструкцію, дотримуйтесь наведених рекомендацій.

Якщо прояви алергії є на шкірі – можна застосовувати спеціальні протиалергічні мазі чи гелі, які знімають зуд, почервоніння, припухлість. Протиалергічні мазі варто придбати для домашньої аптечки, адже їх можна наносити на місця укусів комарів, інших комах та при сонячних опіках.

Часто ті, хто страждають від нежитю при алергії, використовують судинозвужуючі краплі в ніс (деконгестанти). Слід пам’ятати, що такі краплі не призначені для довготривалого прийому, їх можна застосовувати не довше 7 днів, а деякі й 3-5 дні, тому уважно читайте інструкцію щодо застосування.

Якщо ж після правильного застосування протиалергічних препаратів прояви алергії не минають або повторюються, необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Він підбере індивідуальне лікування, а у більш складних випадках лікар призначає й інші препарати:

  • кромоглікат натрію;
  • модифікатори лейкотрієнів;
  • кортикостероїди.

Імунотерапія при алергії (або десенсибілізація) – це своєрідний курс, що привчає організм хворого до алергену, так, щоб імунна система перестала реагувати на конкретні алергени, виробилася стійкість (толерантність) до даних алергенів. Проводиться імунотерапія курсами ін’єкцій, що можуть тривати декілька років.

 

Алергія: коли звернутися до лікаря?

 

  • Якщо безрецептурні медикаменти від алергії малоефективні, а прояви алергії наростають;
  • розвиток бронхоспазму, неможливості повноцінно дихати;
  • запаморочення, втрата свідомості;
  • анафілаксія, особливо початок розвитку шокового стану.

 

Профілактика алергії

 

Аби зменшити ризик появи алергічних захворювань, доцільно вживати заходів для її профілактики: зміцнювати імунітет, уникати стресів, не запускати хронічних захворювань, раціонально застосовувати лікарські препарати (не вживати їх безконтрольно), вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися.

Дієта при алергії – це, по-перше, уникати продуктів, що викликають алергічну реакцію, включно перехресну; по-друге, дотриматися принципів здорового харчування: їсти багато овочів, до 50% загального об’єму їжі, споживати помірну кількість м’яса (не більше денної потреби – 50-60 грамів білку ), більше рослинних жирів, складних вуглеводів (наприклад, паста твердих сортів пшениці, цільнозерновий хліб) та риби.

Найкращий спосіб попередити алергію – це уникати контакту з алергенами, що запускають (тригерують) її.

У період цвітіння, коли можливе загострення сезонної алергії, потрібно обмежити прогулянки на свіжому повітрі, особливо у вітряну погоду, а після повернення додому промити ніс та очі чистою водою, прополоскати горло, перевдягнутись. Можливо, на цей час варто поїхати відпочивати в інші кліматичні умови, наприклад, на море. Також використовуйте фільтрувальні системи для вентиляції приміщень.

При алергії на домашній (побутовий) пил варто придбати професійні прилади для прибирання, частіше здійснювати вологе прибирання, відмовитися від килимового покриття, замінити подушки та ковдри на гіпоалергенні.

Конкретний алерген, що провокує алергію, допоможуть визначити діагностичні тести – це, відповідно, дозволить лікарю розробити ефективну стратегію лікування та профілактики алергії у вашому випадку.

Важливо також є своєчасно відрізнити алергічну реакцію від розвитку інфекційного захворювання. Інфекційна хвороба, зазвичай, перебігає з високою гарячкою, наприклад, 38-39 ?С, а її появу можна пояснити випадками контакту з інфікованими особами. Натомість на користь алергії свідчить наявність контакту з алергеном. Про те як доглядати за інфекційними хворими читайте тут.

 

Загалом при алергії можна дати такі поради:

 

  • уникайте алергену, що запускає алергічну реакцію;
  • ведіть запис алергенів та проявів своїх алергічних реакцій;
  • при астмі та ризику виникнення бронхоспазму носіть із собою балончик із ліками, що знімають бронхоспазм (призначить лікар).

У випадку схильності до повторних чи важких алергічних реакцій носіть медичний браслет. Браслет допоможе оточуючим чи медичному персоналу швидко зорієнтуватися щодо можливої причини вашої втрати свідомості (наприклад, при анафілактичному шоку), вчасно надати чи викликати швидку медичну допомогу.

Дотримуйтеся порад лікаря та здорового глузду. Будьте нам здорові!

 

Література за темою:

https://www.healthline.com/health/allergies#symptoms

https://medlineplus.gov/allergy.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/symptoms-causes/syc-20351497

https://acaai.org/allergies

https://www.medicinenet.com/allergy/article.htm

http://www.eaaci.org/GlobalAtlas/GlobalAtlasAllergy.pdf

https://www.worldallergy.org/reviews-and-news/top-10-scientific-articles/2018/psychosocial-aspects-o...

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/asthma

https://moz.gov.ua/article/news/zapitaj-u-likarja-pro-alergiju-na-najposhirenishi-zapitannja-vidpovi...  

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.

 

 

За джерелом:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/alerhiia-symptomy-likuvannia-profilaktyka

 

Фото – з відкритих джерел 

#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району

 

Переглядів: 122 | Додав: alexapostolyuk77
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Субота, 21.12.2024, 14:47
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 18
Гостей: 17
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2024