ЗАЗНАВШИ СТРЕСУ - НЕ ВПАДАЙТЕ У ДИСТРЕС!
Щорічно 16 квітня світ відзначає День обізнаності про стрес.
Поняття «стрес» виникло у 1936 р. за результатами експериментальних досліджень на щурах вченого, лауреата Нобелівської премії Ганса Сельє, котрий застосував до стану людини технічний термін «стрес», що означає "напруга", "натиск", "тиск" з науки для інженерних спеціальностей про опір матеріалів.
Стресовий психологічний стан негативно впливає на здоров’я людини в цілому, адже майже всі хвороби викликані стресом. Необхідно зазначити, що психологічна напруга потрібна організму для якісної роботи мозку, але тільки в малих дозах. Якщо ж людина відчуває стрес постійно, не розслаблюється та виснажує себе, то з часом здоров’я сильно погіршиться. Життя у стані стресу викликає як психічні захворювання, так і фізичні.
Для того, аби уникнути стресової напруги, не забувайте про регулярну фізичну активність, якісне харчування, хобі, прогулянки на свіжому повітрі, відпочинок, позитивне спілкування, проведення часу наодинці з собою тощо.
ПРИХОВАНІ ОЗНАКИ СТРЕСУ
Непрямі ознаки стресу часто проявляються так, що їх не можна одразу пов’язати зі стресом, але вони можуть вказувати на те, що людина переживає стрес підсвідомо. Розпізнавання цих ознак може допомогти впоратися зі стресом до його ескалації. Розгляньте деякі приховані ознаки стресу, на які варто звернути увагу:
- Зміни в режимі сну. Труднощі із засинанням, засинанням або неспокійний сон можуть бути непрямою ознакою стресу. Аналогічно, надмірна кількість сну також може свідчити про стрес.
- Перепади настрою. Часті та незрозумілі зміни настрою, такі як дратівливість, розчарування або раптовий смуток, можуть бути реакцією на основний стрес.
- Зміни апетиту. Занадто багато або занадто мало їжі без чіткої причини може бути реакцією на стрес. Потяг до нездорової їжі або втрата апетиту також можуть бути ознаками стресу.
- Уникнення відповідальності. Відкладання справ більше, ніж зазвичай, або повне уникнення обов’язків може свідчити про стрес, особливо якщо людина зазвичай виконує свої зобов’язання.
- Соціальне відсторонення. Якщо людина зазвичай товариська, але починає віддалятися від друзів і сім’ї або уникає соціальної активності, яка їй колись подобалася, це може бути пов’язано зі стресом.
- Фізичні симптоми без чіткої причини. Головний біль, проблеми з травленням, м’язова напруга або часті застуди без прямої причини можуть бути фізичними проявами стресу.
- Зниження продуктивності. Раптове зниження продуктивності на роботі або в школі, проблеми з концентрацією уваги або відсутність мотивації можуть бути непрямими ознаками стресу.
- Нервова поведінка. Під час стресу може посилюватися гризіння нігтів, метушливість, крокування або інші повторювані дії.
- Зміна лібідо. Значне зниження або підвищення сексуального потягу без чіткої причини також може бути непрямою ознакою стресу.
- Емоційна надмірна реакція. Надмірна емоційна реакція на ситуації, які зазвичай не викликають такої сильної реакції, може свідчити про прихований стрес, мова йде саме про невідповідність.
- Забудькуватість. Підвищена забудькуватість або труднощі з запам’ятовуванням можуть бути посилені стресом, що впливає на когнітивні функції.
- Збільшення вживання психоактивних речовин. Покладання на алкоголь, сигарети, кофеїн або інші речовини як на засіб подолання стресу або розслаблення може бути нездоровою реакцією на стрес.
Розпізнавання цих ознак у себе чи інших може стати першим кроком до більш ефективного управління стресом. Важливо застосовувати здорові механізми подолання стресу, такі як фізичні вправи, медитація, розмова з людиною, якій ви довіряєте, або звернення за професійною допомогою, щоб впоратися зі стресом до того, як він призведе до більш серйозних проблем зі здоров’ям. Особливо, слід бути уважними до таких проявів прихованого стресу у дітей. Будьте толерантними та лояльними до своїх близьких. Під час війни, перебуваючи у стані хронічного стресу, у людини можуть проявлятися одразу декілька ознак стресу, що значною мірою знижує якість життя та вливає на здоровʼя. Бережіть себе та дбайте про близьких, звертайтесь по допомогу. Кожне збережене життя та здоровʼя – це теж внесок у перемогу.
День обізнаності про стрес має за мету привернення уваги людства до проблеми психологічної напруги, підвищення поінформованості щодо важливості подолання стресу та можливих незворотних наслідків стресового стану.
За джерелом:
https://daytoday.ua/podiya/den-obiznanosti-pro-stres/
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|