ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ – МЕТА ЖІНОЦТВА СВІТУ
30 травня відзначають як День жіночої емансипації, або День емансипе.
Існує дві версії походження цього свята. Згідно з однією, відмічати цю дату запропонували на знак пам’яті загибелі 30 травня 1431 року легендарної Жанни д’Арк – французької дівчини, яка рятувала країну від англійського панування у кінці Столітньої війни.
За другою версією, День присвятили подіям, які відбулись у Німеччині у цю дату 1932 року. Цього дня там було проголосовано «Закон про юридичне положення жінок-чиновників».
ЖІНКИ В ІСТОРІЇ
Однією з найбільш легендарних і незаслужено забутих жінок була цариця-фараон Єгипту Мааткара Хатшепсут. Вона одноосібно правила двадцять два роки, починаючи з 1525 (до н. е.) і до 1503 року., які безроздільно присвятила відродженню своєї держави.
Грейс Мюррей Хоппер, яка народилася більше ста років тому в Нью-Йорку, стала Першою леді програмування. Завдяки її нестандартному мисленню, світ отримав не тільки першу програму для ЕОМ, але і перший компілятор, першу мову програмування.
ВИДАТНІ ЖІНКИ У НАШ ЧАС
Найрозумніша жінка в світі на ім’я Даніела Сімідчіева, проживає в Болгарії. Її IQ досягає 200 балів, вона має п’ять ступенів магістра, виховує трьох дітей і виступає проти дискримінації - небажання роботодавців приймати на службу дуже розумних співробітників.
Сьогодні практично кожен п’ятий лауреат Нобелівської премії - жінка.
У 1960 році в Шрі-Ланці главою уряду стала Сірімаво Бандаранаїке, а зараз жінки успішно керують такими державами, як Ірландія, Фінляндія, Філіппіни, Чилі.
Перша дама-рабин на ім’я Селлі Ян Прісанд з’явилася в Америці в 1972 році.
У 2008 році отримала звання і перша в історії США жінка-генерал - Енн Данвуді.
Не так давно, але вперше в столиці Об’єднаних Арабських Еміратів, місцевій жительці Собхі Якуб видали дозвіл на водіння таксі.
ЩО ТАКЕ ЕМАНСИПАЦІЯ?
У широкому сучасному значенні «емансипація» – це отримання жінками рівноправності з чоловіками в громадському, трудовому та сімейному житті. Вона передбачає отримання жінкою права на освіту, права обирати та бути обраною до владних органів, на можливість займати будь-яку посаду та отримувати рівну з чоловіками зарплатню.
ВИНИКНЕННЯ ФЕМІНІЗМУ
Фемінізмом називають соціальний та політичний рух, який прагне рівності статей у суспільстві, включаючи права, можливості та соціальні стереотипи. Заохочування до фемінізму є боротьбою за політичну, економічну та соціальну рівність жінок і чоловіків, а також усвідомлення та подолання гендерних нерівностей.
ТЕЧІЇ ТА НАПРЯМКИ ФЕМІНІЗМУ
На сьогодні, існують різні течії та напрямки фемінізму:
- вільний фемінізм;
- радикальний фемінізм;
- культурний фемінізм;
- інтерсекційний фемінізм та інші.
Всі вони акцентують увагу на різних аспектах гендерної нерівності та шукають різні підходи до її подолання.
Фемінізм визнає, що нерівність та дискримінація мають негативні наслідки для статей та для суспільства в цілому.
Вітаємо всіх представників цього руху із Міжнародним днем емансипації!
Бажаємо завжди досягати поставлених цілей!
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|