СЮРПРИЗ ВІД ПІДВОДНОГО ВУЛКАНУ
Катастрофічне виверження підводного вулкану Хунга Тонга-Хунга Хаапай в січні
2022 р. біля островів Тонга в Тихому океані вплинуло на глобальний клімат Землі.
Такий висновок зробили австралійські дослідники з Університету Нового Південного Уельсу, опублікувавши своє дослідження в науковому журналі Journal of Climate (JCLI), пише портал t4.com.ua.
Розрахунки показують, що вибух Тонга впливатиме на зимову погоду протягом багатьох років. Літо 2024 року також прогнозується значно вологішим через цю подію.
Фахівці зазначають, що такий ефект спричинений особливостями виверження. Вулкан, розташований під водою, під час вибуху перетворив на пару близько 150 мільйонів тон морської води.
Цей обсяг води міг би заповнити 60 тисяч олімпійських басейнів. Енергія вибуху підняла цю вологу в стратосферу на висоту від 15 до 40 кілометрів над Землею.
Вулкан під час вибуху перетворив на пару близько 150 мільйонів тонн морської води.
Водяна пара в стратосфері має два головних ефекти. По-перше, вона бере участь у хімічних реакціях, що руйнують озоновий шар. По-друге, на такій висоті водяна пара стає потужним парниковим газом.
Науковці зазначили, що в сучасній історії не було жодної катастрофи, яку можна було б порівняти з виверженням Тонга, тому важко передбачити, як саме ця вода вплине на клімат у майбутньому.
Для пошуку відповідей команда провела комп’ютерне моделювання атмосферних процесів з урахуванням водяної пари та без неї.
Згідно з результатами дослідження, на півдні Тихого океану до 2029 року очікуються холодніші та вологіші зими через виверження Тонга. Такий самий прогноз зроблено для Скандинавії. У Північній Америці, навпаки, зими стануть трохи теплішими.
Команда планує оцінити точність своїх прогнозів на практиці в найближчі роки.
За джерелом:
https://t4.com.ua/science/vcheni-nazvaly-podiyu-yaka-porushyla-klimat-zemli-na-bagato-rokiv-upered/
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|