БАМІЯ – УЛЮБЛЕНИЙ ОВОЧ ГУРМАНІВ СВІТУ
13 червня відзначають цікаве гастрономічне свято - Всесвітній день бамії.
Існує кілька назв цієї однорічної трав'янистої рослини: Дамські пальчики, Абельмош їстівний, окра, гомбо, бхінді і навіть «недоперчики». Плоди цієї овочевої культури виглядають, як пірамідальні коробочки подовженої форми, що нагадують стручки зеленого перцю або доглянуті пальчики дам (звідси й одна з назв бамії).
Цей дивний на вигляд овоч зовсім недавно з'явився на прилавках наших ринків і супермаркетів, хоча його «історія» налічує вже не одне тисячоліття. За смаком бамія - це щось середнє між молодими кабачками і зеленою стручковою квасолею. Хоча в інтернеті можна знайти інформацію, що смак бамії - це щось середнє між баклажанами і спаржею. Смаки у всіх різні, взагалі, кожен її сприймає по-своєму.
Батьківщиною бамії вважають тропічну Африку, в дикому стані вона збереглася на Антильських островах. Поширена в ряді країн Південної Європи, в Америці, Африці та Азії. Сьогодні бамію вирощують в Грузії, Вірменії, Середній Азії, Молдавії, на Кубані, Україні, в середній смузі Росії.
Бамія – рослина, яка самозапилюється, в умовах вологого клімату можливо перезапилення, яке призводить до зміни сортових якостей при посіві такого насіння в наступному році. У деяких сортів бамії плоди досягають 25 см. В плодоношення бамія вступає через 60-65 днів після посіву насіння. Врожайність висока, при хорошому догляді з одного екземпляру можна зібрати 30-40 коробочок. Забирають плоди бамії багаторазово, приблизно кожні 3-4 дні, до самих заморозків.
У їжу вживають трьох-чотирьох-денні зав'язі плодів. Їх смажать, варять, додають в салати, супи, використовують в гарнірах, соусах і підливах. Стручки сушать, заморожують і консервують. Молоді стручки бамії довго зберігати не можна, так як вони швидко стають волокнистими. Бамія добре поєднується з помідорами, часником, цибулею, імбиром, червоним стручковим перцем та іншими спеціями. З зрілого насіння готують напій, який за смаком нагадує каву. Бамію також рекомендують в харчуванні вагітних через наявність в ній фолієвої кислоти, завдяки якій формується здорова нервова трубка зародка в перші тижні вагітності.
Бамія багата корисними речовинами, в тому числі аскорбіновою кислотою і іншими вітамінами. Вона містить калій, натрій, вітамін В6, залізо, магній, кальцій і вітамін А. У насінні міститься до 20% масла, що нагадує оливкове. Стручки бамії багаті слизовими речовинами, містять багато білків, жирів, вуглеводів, органічних кислот і різних мінеральних солей. Бамію недаремно називають «мрією вегетаріанця», в зв’язку з великою кількістю корисних і поживних речовин, які в ній містяться.
Давно було помічено, що бамія допомагає відновлювати виснажені сили організму. Відвар з плодів бамії застосовують при бронхіті. Також страви з бамії корисні для профілактики і лікування різного роду захворювань шлунково-кишкового тракту. За даними деяких вчених вживання бамії найкращим чином відбивається і на статевій потенції. Бамія здатна регулювати рівень цукру і холестерину в крові через те, що рослинний слиз окри і її дієтичні волокна поглинаються в тонкій кишці. Це просто ідеальний овоч для схуднення, адже в ньому всього 31 ккал на 100 грам.
Рекомендуємо вживання бамії в їжу - це корисно і смачно!
За джерелом:
https://celebratoday.com/uk/events/june/13/world-okra-day
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|