СВЯТО ДЛЯ КМІТЛИВИХ
13 липня щорічно відзначають Міжнародний день головоломки.
У цей день в 1944 році народився творець популярної механічної головоломки - Кубика Рубіка, звичайний угорський молодий викладач дизайну та архітектури Ерно Рубік. У 1974 році 29-річний Ерно, який трудився на факультеті інтер'єрного дизайну будапештської Академії прикладних мистецтв і ремесел винайшов набір з 27 дерев'яних кубиків з різнобарвними гранями. На той момент, за допомогою свого винаходу Ерно зміг пояснити своїм студентам математичну теорію груп.
У 1975 році Рубік отримав угорський патент на свій винахід, однак випуск промислової партії відбувся лише в кінці 1977 року. Першим виробником кубика був невеликий Будапештський кооператив, який випустив головоломку, як новорічну іграшку під Різдво 1978 року. Не виключено, що події і далі розвивалися дуже повільно, якби випадково іграшкою не зацікавився німецький комп'ютерний підприємець угорського походження - Тібор Лакзов, який побачив кубик під час ділової поїздки в Угорщину. Тібор зайшов в кафе випити кави і помітив головоломку в руках у офіціанта. Затятий математикою Лакзов прийшов в захоплення від іграшки і зайнявся її просуванням разом з Томом Кремером - успішним винахідником ігор і засновником компанії Seven Towns Ltd.
Справжнє нашестя кубика почалося лише в 1980 році, коли в результаті спільних зусиль Тома Кремера і Тібора Лакзова, ліцензію на виробництво кубика купила компанія Ideal Toy Corporation. Саме ця компанія дала назву іграшці - Кубик Рубіка і спочатку розмістила замовлення на 1 000 000 штук, потім почала рекламувати і продавати цю іграшку в усьому світі.
Хотілося б згадати одну історію (а може - це просто плітки?!). Одного разу знамениті британські вчені - психологи дали Кубик Рубіка людиноподібним мавпам. Шимпанзе спочатку з надзвичайним інтересом поставилися до неї, але потім стали нервувати і турбуватися. Згодом занепокоєння перейшло в сильне хвилювання, яке можна порівняти з відчаєм. Одна з мавп викинула кубик подалі від клітини, інша намагалася його з'їсти, а третя взагалі від злості зламала головоломку на дрібні шматочки. На жаль, таке відбувалося не тільки з мавпами!
Ще один цікавий факт. Найдорожчий Кубик Рубіка був випущений в 1989 році. Представив його світу ювелір Фред Куеллар. Кубик був із золота і, навіть (за деякими даними) інкрустував справжніми діамантами! Орієнтовна вартість цього твору мистецтва - близько 1,5 мільйона доларів.
Міжнародний день головоломок, ідеальний день для невеликого тренування мозку. Будь то Кубик Рубіка, кросворд, головоломка або судоку, головоломки задіють наш мозок по-різному. Вчені виявили, що, коли ми працюємо над головоломкою, ми задіємо обидві півкулі мозку, поліпшуючи пам'ять, розумові здібності та навички вирішення проблем.
Недавні дослідження показали, що люди, які беруть участь в спільних іграх, таких як головоломки, мають більш високий рівень щастя, а в деяких випадках і релаксації.
Довідково:
Майже 10 років тому, 22 грудня 2014 р. з нагоди 40-річчя винаходи кубика Рубіка, в Ужгороді відкрили особливу міні-скульптуру на честь цієї події. Цю популярну головоломку вигадав відомий угорський скульптор Ерне Рубік у 1974 році. Роком пізніше 1975 року він запатентував свій винахід, назвавши його “магічний куб”. Але в історію він увійшов саме як кубик Рубіка. Дуже швидко він завоював популярність у всьому світі. Вже 1980 року кубик Рубик крутив кожен п'ятий житель планети Земля.
Цей міні-пам'ятник розташований неподалік міні-скульптури "Свободка" - на перилах "консульських" сходів до пішохідного мосту (GPS: 48.621257, 22.297796).
За джерелом:
https://celebratoday.com/uk/events/july/13/international-puzzle-day
Фото – з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|