«ГУМАННІСТЬ – ДО УВ′ЯЗНЕНИХ»: ВИМОГА МГП
Нині, 2 січня, у світі відзначають День в’язня.
Загальновідомо, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста регулярно бере участь у відвідуванні в'язнів по всьому світу. Мета візитів – чи у повній мірі по відношенню до засуджених виконуються норми Міжнародного гуманітарного права. Як знаємо, під час СВО, яке третій рік проводить північний сусід, цими нормами в рф брутально нехтують.
В Україні їх дотримувались і дотримуються. А вчора, 1 січня, ми стали нарешті державою-учасницею Римського статуту МКС, який ратифікували ще 2000 року, але через неузгодженість з ним деяких статей Конституції України, ця процедура була відкликана.
Є багато інших фактів, які чітко вказують на разючу різницю у ставленні до в′язнів у нас і у північного сусіда. Так, наприклад, МКЧХ має доступ до всіх, хто сидить зараз за гратами в Україні, що не можна сказати про рф.
Червоний Хрест покликаний проявляти гуманність у всіх сферах людського життя. Навіть у такій, як ось, про яку у народі кажуть: «Від тюрми і суми – не зарікайся».
У Київському СІЗО, наприклад, на кошти МКЧХ ще чотири роки тому створили для підозрюваних у злочинах спеціальний аптечний кіоск. Тож День в’язня – нагадування нам всім про справи милосердя.
На гуманному ставленні до в’язнів настоює й Біблія, де у правилах для катехитів серед семи діл милосердя зазначено і таке: «в’язня – провідати».
Мета заснування Дня в’язня
Цей День, мабуть, є одним із найсуперечливіших святкових днів, які існують у світі. З одного боку, його мета – це нагадування всім, що будь-яка людина може опинитися у скрутних обставинах, які приведуть її за ґрати. Тому треба поважати гідність тих, хто знаходиться зараз у місцях позбавлення волі або повернувся звідти. Також ініціатори впровадження цього дня привертають увагу до скрутних умов та беззаконня, яке іноді трапляється у сучасних в’язницях.
Але, з другого боку, не всі люди можуть спокійно сприймати відзначання свята тих, хто скоїв злочин проти них самих або їхньої родини. Можна довго розмірковувати про християнське всепрощення, коли йдеться про чужих людей. Але коли стикаєшся із насильством щодо себе, найчастіше ці принципи перестають існувати. Насправді, піднятися у своєму духовному розвитку до вибачення вбивць та ґвалтівників можуть одиниці.
Цифри і факти
За даними Міжнародного центру вивчення в′язниць (The World Prison Brief, сайт: prisonstudies.org) загальна кількість людей, які перебувають в ув’язненні в різних країнах, мають таку чисельність:
- США - 1 808 100 осіб станом на 1.01.2022 р.
- Китай - 1 690 000 ув′язнених на 1.01.2019 р.
- Росія - 433 006 в′язнів на 1.01.2023 р.
- Україна - 44 024 осіб на 1.01.2022 р. (не включаючи в'язнів у Криму і Севастополі та районах Донецька та Луганська, які не перебувають під контролем української влади).
Ця цифра свідчить, що Україна по кількості в
' язнів приблизно на 28-е місці у світі. Точну цифру назвати неможливо, тому що статистика подає різні часові відрізки. Тож порівняти чисельність в′язнів між країнами на певний один і той самий період просто неможливо.
Останнє місце у світі за чисельністю в′язнів належить Сан-Марино – 1 людина у в′язниці станом на 1.01.2024 р.
Однак мусимо зазначити, що це князівство таке маленьке, що його в′язні у своїй більшості відбувають покарання в Італії і не охоплюються статистикою Міністерства юстиції Сан-Марино. Тож точної цифри статистика не приводить. І це зрозуміло, туризм є основним джерелом доходу князівства, тому статистика служить загальній справі наповнення державного бюджету.
Резюме
День в’язня - присвячений всім людям, які за тих чи інших обставин опинились у місцях позбавлення волі. І в цей день варто замислитись про долю цих людей, і якщо ви маєте найменшу можливість попіклуватися хоча б про одного з них, не відкладайте і зробіть це сьогодні. Пам’ятаймо народну мудрість: „Що посієш – те й пожнеш”.
За джерелами:
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=2
https://daytoday.ua/podiya/den-viaznia/
Фото – ілюстративне з відкритих джерел
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|