НАВЧАННЯ, ЯК КОЛИСЬ В АКАДЕМІЇ ПЛАТОНА
Університетська школа Дрездена (Німеччина) працює на основі
проєктного навчання. Учні весь рік напрацьовують власні дослідницькі
проєкти. Вчителі супроводжують їх, а потім аналізують успіхи і невдачі.
В цій школі немає домашніх завдань та оцінок до 9 класу, а також фіксованого розкладу. Це безплатна державна загальноосвітня школа, спільний проєкт міста та Технічного університету Дрездена.
Про те, як працює така школа, розповів портал Zaxid.net, з посиланням на НУШ.
Класичних уроків в такій школі немає. Діти свій навчальний час присвячують проєктній роботі та навчанню у фахових ательє. Наприклад, у музичному ательє вони досліджують, як музика пов’язана з літературою, історією, мистецтвом, а також економікою чи математикою. Головний акцент цієї школи – на індивідуальному навчанні кожної дитини, тому учні працюють у власному темпі.
Для Дрездена та всієї Німеччини цей підхід до навчання є інноваційним, але його називають школою майбутнього. У ній також працюють вчителі та навчаються учні з України. Педагогиня Тетяна Бєляєва розповіла, що навчання для українців має форму творчих та адаптивних занять, з урахуванням стану дітей. Діти багато малюють, створюють презентації, працюють у групах і часто навчаються поза школою, наприклад, у місцевих музеях чи парках.
Чим дрезденська школа відрізняється від інших
Замість поділу на початкову, середню та старшу школу тут є розподіл на різні рівні, а класи є різновіковими:
- початковий рівень (разом навчаються учні 1-3 класів);
- середній (4-6 класи);
- підлітковий (7-8 класи);
- кваліфікаційний (9-10 класи).
Гімназійні класи (11-12) впровадять наступного навчального року. Після закінчення гімназійного рівня учні зможуть вступити до університету, а також обрати дуальну професійну освіту.
Навчальний день у школі триває з 8:30 до 15:00-16:00. У школі немає традиційних уроків, натомість є навчальні блоки. Це дві або три 90-120-хвилинні сесії для проєктної роботи чи роботи з навчальними модулями.
Для відпочинку є обідня перерва та час для активностей. У середній школі учні можуть робити 30-хвилинну перерву на вулиці під наглядом чергового вчителя. Для додаткових маленьких перерв під час навчання дітям надають пісочні годинники: вони мають повернутися до класу, коли завершиться час у ньому (5, 10 або 15 хвилин).
У другій половині дня учні відвідують фахові ательє для проєктної роботи. З ними працюють фахові вчителі.
Супровід вчителів та проєктна робота
В Університетській школі Дрездена працюють вчителі-фахівці, які викладають не лише один предмет. Наприклад, учитель історії може викладати іноземну мову, а вчитель фізики – географію. Учителі дотримуються навчальних програм, але інтегрують у навчання власний досвід, наукові розробки, запити учнів та ідеї колег.
Професори та дослідники Технічного університету Дрездена здійснюють науковий супровід навчальних процесів у школі. Разом з вчителями вони розробляють нові навчальні формати, аналізують, які зміни потрібні в навчальному процесі, спираючись на опитування учнів, вчителів і батьків та власні спостереження.
Навчання в школі базується на таких принципах:
- учитель/-ка надає огляд тем, які вивчають, заохочуючи самостійну роботу учнів;
- учні обирають тему, яка їх цікавить. Учитель/ка допомагає сформулювати чіткі цілі та обрати відповідні методи дослідження або вивчення;
- учителі спостерігають за навчальним процесом і втручаються лише за потреби. Вони консультують, надають підказки, де учні можуть знайти відповіді – у книжках, матеріалах, підготовлених учителями, або в інтернеті;
- вчителі – не лише викладачі, а й наставники, які надають індивідуальну підтримку учням при потребі.
- учитель/ка пояснює матеріал учням тоді, коли вони цього потребують або запитують про це.
У школі визначають річну тему. Цього року це – «Країни, культури та їхня взаємодія». Її учні розглядають із різних перспектив. Вчителі створюють для кожної перспективи набір підтем:
– у природничих науках підтеми стосуються фізики, математики, біології та хімії;
– у суспільних науках охоплюють історію, життя в суспільстві та географію;
– у мовах і мистецтві підтеми зосереджені на мові, музиці та мистецтві.
Впродовж навчального року учні працюють над певною темою в кількох послідовних проєктних циклах: спочатку індивідуально, потім у групах із 3-4 осіб. Результатом їхнього дослідницького проєкту є конкретний продукт. Це може бути презентація, книга, інтерв’ю, постер або фільм. У старших класах учні також проводять панельні дискусії з експертами з політики та науки.
За джерелом:
https://zaxid.net/_n1601330
Фото – Університетської школи Дрездена/Фейсбук
#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району
|