Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2025 » Січень » 25 » Цей день в історії: Сьогодні 151 рік з дня народження видатного англійського письменника Сомерсета Моема
21:17
Цей день в історії: Сьогодні 151 рік з дня народження видатного англійського письменника Сомерсета Моема

 

ЛІКАР – ЗА ПРОФЕСІЄЮ, ПИСЬМЕННИК – ЗА ПОКЛИКАННЯМ

 

 

 

 

 

 

 

Життя майже кожного великого письменника складне.

Таким воно було і в Сомерсета Моема, день народження

 котрого відзначають нині у літературних колах світу.

 

 

Нині, 25 січня, минає 151 рік від дня народження Вільяма Сомерсета Моема – англійського письменника, відомого у світі своїми п'єсами, романами та оповіданнями.

Автор творив у жанрі реалізму, орієнтуючись на традиції натуралізму, модернізму та неоромантизму. Моем вивчав людей, використовуючи у творчості їх долі й характери.

 

 

 

 

 

Моем вірив, що найцікавіше таїться у повсякденному. Його новели та оповідання відрізняються гострими сюжетами й психологізмом. Інколи вони набирали сатиричного забарвлення. Одне з таких оповідань називається «Сніданок», яке можна послухати в аудіозаписі:

 

 

 

 

 

 

 

Серед романів Моема найбільш відомі «Театр», «Тягар пристрастей людських», «Місяць і мідяки», «Розмальована вуаль», «На жалі бритви».

 

Перша світова війна, яка почалася у серпні 1914 року, застала сорокарічного Вільяма на вершині слави, як видатного драматурга і письменника. Керуючись почуттям патріотизму і милосердя, він хоче взяти у цій війні участь. Але медична комісія його бракує – малий зріст (167 см), заїкання, загальна кволість. Та Моем не впадає у відчай: пише листа Вінстону Черчиллю з проханням, що хоче бути корисним рідній Вітчизні. Той схвально відгукується на лист, і згодом письменник відбуває в Булонь у складі авто санітарної частини Червоного Хреста Великобританії. Тож на війні дипломований лікар і санітар Сомерсет Моем робить перев'язки пораненим та вивозить їх на «форді» після запеклих боїв у польові госпіталі. Досвід, отриманий під час служби у Червоному Хреста, згодом відобразився у його відому романі "На жалі бритви".

 

 

 

 

 

Та санітарні обов'язки у Червоному Хресті не заважали письменнику працювати  над літературними творами побутового характеру. Так, наприклад, свій роман «Тягар пристрастей людських» він редагував під знаменитим Дюнкерком під час бойового затишшя.  Цей твір має автобіографічну складову (як всі його інші твори), однак Моем заперечує це. Його герой Філіп Кері втрачає улюблену матір, живе у провінційному містечку в дядька-вікарія та потерпає від глузування своїх товаришів по навчанню внаслідок природженої кульгавості (а не заїкання – як у Моема). 

Спочатку роман не сприйняли в британських і американських літературних колах. Напевно, тому, що вважали його недоречним, адже йшла війна. Однак думка однієї людини переважила всі інші. Це була думка Теодора Драйзера, який назвав роман Моема геніальним, порівнявши його з симфонією Бетховена. Схвальну оцінку роману надав і Томас Вулф.

 

 

 

 

 

 

 

Не обминув своєю увагою і кінематограф романи Моема, що сприяло їх популярності у світі. В фільмах, відзнятих за його романами, грали видатні актори театру і кіно, зокрема Бет Девіс, Корінна Гріффіт, Грета Гарбо, Глорія Свенсон і Гледіс Купер.

 

 

 

 

 

 

 

Другу світову війну Моем зустрів у Франції, вважаючи, що Гітлер не спроможний перемогти її. Однак у червні 1940-го нацисти марширували в Парижі, а письменник змушений був вибиратися з Марселя до Великої Британії на вугільній баржі. Після війни Моем повертається на Лазуровий берег і з подивом споглядає на свою зруйновану «Мавританку»: пограбована вілла мала жалюгідний вигляд. Лише у грудні 1946-го життя у ній відновилося за попереднім звичаєм.

Моем фінансово допомагав молодим письменникам, зокрема Річарду Олдінгтону. Допомагав і King's School (Королівській школі), де був не дуже щасливий. У різні часи підтримував він свою alma mater: дарував школі меблі, картини й книжки. Надавав і кошти, зокрема, на будівництво тенісних кортів, елінгів та наукових лабораторій. Крім того, для шкільної бібліотеки подарував 1390 своїх книжок, які отримали з часом назву «Бібліотеки Моема».

Він любив дотепні афоризми з чорного гумору, зокрема «Якщо ти невеличкий на зріст, то смерть може тебе й не помітити». Моем пережив навіть Вінстона Черчилля. 

Однак смерть і його помітила. Моем помер 16 грудня 1965 року від пневмонії у британському шпиталі біля Ніцци. Після кремації його прах був похований в Кентербері, в King’s School, біля шкільної бібліотеки («Бібліотеки Моема»). 

 

 

 

 

 

 

Тривалий час твори видатного письменника видавалися лише в російськомовних перекладах. Однак злам стався минулого року: до 150-річного ювілею Сомерсета Моема в Україні готувалися заздалегідь. Ювілейна виставка Вінницької обласної бібліотеки «Культура думки і слова Вільяма Сомерсета Моема» розкрила важливі аспекти життя й творчості видатного британського письменника, надала унікальний погляд на культуру його мислення. До подорожі у часі й просторі через твори Сомерсета Моема запросила читачів і бібліотека Полтавського державного аграрного університету. Проза Моема і в ХХІ столітті приваблює читача своїм інтелектуальним блиском та витонченою майстерністю.

 

Фото – ілюстративне з відкритих джерел

#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району

 

Переглядів: 55 | Додав: alexapostolyuk77
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вівторок, 28.01.2025, 05:34
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2025