Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2025 » Липень » 05 » Як врятуватися від спеки
17:41
Як врятуватися від спеки

 

ПОРАДИ СТОЛИЧНИХ МЕДИКІВ

 

 

 

 

 

 

 

Допис, який подаємо нижче,

розміщений на health.kiev.ua

 

Температура вища 26 градусів – серйозне навантаження для будь-якого організму. Особливо страждають від спеки люди з серцево-судинними, легеневими захворюваннями і маленькі діти, у яких механізми терморегуляції ще не вчинені. Здорово, якщо є можливість втекти від спеки на дачу. А що ж робити, якщо доводиться знемагати від пригріву в режимі мегаполісу?

 

10 правил проти спеки

 

  1. Прагніть виходити на вулицю тільки до 11 годин ранку і після 17 годин дня.
  2. Носіть одяг з тонкої тканини, бажано з льону і шовку, світлих тонів. Синтетичний темний одяг зменшує тепловіддачу.
  3. Обов'язково надягайте головний убір. Тканина захистить голову від прямої дії сонця.
  4. Не надягайте металеві і кам'яні прикраси: вони швидко нагріваються і служать провокатором перегріву.
  5. Якщо ви проводите велику частину дня за кермом, повішайте на всі вікна автомобіля сонцезахисні шторки (на присосках) і купіть дзеркальний екран на вітрове скло. Тільки встановлюйте його зовні автомобіля, інакше тепло залишиться в салоні.
  6. Приїхавши в офіс, біжіть до умивальника. Підставте лікті під холодну воду і вмивайтеся.
  7. У приміщення з кондиціонером не поспішаєте ставити низьку температуру, інакше простуда гарантована. Оптимальна температура –20-22оС.
  8. Вдома, якщо у вас немає кондиціонера, завішуйте вікна мокрими простирадлами – так спека буде менше проникати в приміщення.
  9. Пийте злегка охолоджену рідину. Занадто охолоджені напої більше довше затримуються в шлунку і порушують потові залози.
  10. Відмовтесь від цигарок. Нікотин звужує кровоносні судини і викликає підвищення артеріального тиск, який і так в спеку підвищений.

 

Що потрібно пити, а також їсти

 

ЛИМОННУ ВОДУ. Через посилене потовиділення організм швидко втрачає вологу, що веде до ослаблення судинного  тонусу. Мінімум, необхідний для підтримки нормального водного балансу в організмі, полягає 1,5 літри при середній температурі повітря 21оС і 3 літри – при 32оС. Краще всього угамовує спрагу лимонна вода. Для її приготування просто видавити сік одного лимона в пляшку негазованої води.

МІНЕРАЛКУ. Ідеальна мінералізація – 9 г/л. Пийте мінералку невеликими порціями протягом дня. Вуглекислота, потрапляючи в рот, викликає сильне слиновиділення, сухість зникає, і нам здається, що спраги немає.

СОКИ. Йдеться про несолодкі види соків – вишневому, сливовому, яблучному, айвовому. Солодші їх родичі не годяться для угамовування спраги, оскільки цукор швидко переходить з крові в клітки, відносячи з собою воду, викликає новий напад спраги.

ВІДВАР М’ЯТИ. Цей напій не тільки заповнює втрату рідини, але і заспокоює нерви і дозволяє швидше заснути в спекотну ніч. Траву м'яти (1ч.л.) залийте склянкою кип'ятку і дайте настоятися 15 хвилин.

ОВОЧІ І ФРУКТИ.  В твердих овочах і фруктах вода обмежена клітковиною, яка не дає їй витекти у вигляді соку. Тому, з'ївши салат, в шлунку можна створити водне депо. Лідери за змістом води – огірки, помідори, капуста, сливи і ягоди і твердою шкіркою (черешня, вишня).

РИБУ. Це найлегший вид білка, а значить організм витрачає менше енергії на переварення і не виділяє великої кількості тепла.

ВИНО. Сухе біле вино – літнє вино, в якому вищі кислотність і менше танінів. Побалуйте себе увечері келихом прохолодного вина, розбавленого водою 1:3.

 

Що не можна

 

ЛИМОНАД. Цукор, якого в лимонаді предостатньо, може підвищити артеріальний тиск.

СПИРТНЕ. Будь-які спиртні напої, окрім сухого вина, надовго затримуються в організмі і створює підвищене навантаження на серці.

МОЛОКО. Цей напій містить багато білків, які на 3-4 години затримуються в шлунку і не дають засвоюватися прийнятій після них рідині.

КАВА. Кофеїн прискорює обезводнення і виснажує серцево-судинну систему, яка і так страждає в спеку.

М'ЯСО. Перетравлення м'яса, особливо жирного, викликає тривалий прилив тепла, тобто якраз те, що в спеку потрібне менше всього.

 

Якщо ви «зварилися»

 

Відчуває різку загальну слабкість, заторможеність, головний біль, запаморочення і шум у вухах? Якщо проігнорувати ці перші симптоми теплового удару, може виникнути блювота, втрата свідомості і різке підвищення артеріального тиску. Перше, що потрібно зробити, - переміститься в прохолодне приміщення, випити склянку чистої (не мінеральної) води, роздягтися до білизни і прикласти до лоба холодний комперс ( наприклад пляшку з холодним напоєм). Такі ж пляшки потрібно прикласти до шкіри в місцях, де близько до її поверхні проходять крупні судини: дві – до пахв і одну – до паху. Якщо через 15-20 хвилин полегшення не наступить, потрібно обгорнутися змоченим у воді простирадлом або просто облитися водою з голови до ніг. Якщо після цього стан не покращиться, викликайте невідкладну допомогу.

 

За джерелом:

http://ssmp.health.kiev.ua/index.php/porady-likaria/128-yak-vryatuvatisya-vid-speki

 

Фото – ілюстративні з відкритих джерел

#Український_Червоний_Хрест_Личаківського_району

 

 

 

 

 

 

Переглядів: 54 | Додав: alexapostolyuk77
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Неділя, 20.07.2025, 12:59
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 1
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2025