Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2013 » Березень » 5 » Медичні бувальщини: хірург Тернопільської міської лікарні №2 Віктор Шацький – учитель…журналістів
21:23
Медичні бувальщини: хірург Тернопільської міської лікарні №2 Віктор Шацький – учитель…журналістів

КОРИСНЕ  ДОЗВІЛЛЯ


 Що роблять журналісти у Тернополі, коли відкладають убік 

 свої пера, блокноти, кіно - і фотокамери, магнітофони 

 і смартфони? Вони, тепер ми знаємо це точно, вивчають

 правила надання першої долікарської невідкладної допомоги. 

 І вчить їх один із героїв нашої колишної публікації, лікар - 

 хірург Тернопільської міської лікарні №2 Віктор Шацький 

 (на знімку - у центрі).


 

У випуску новин за 19 жовтня 2011 р. наш сайт повідомляв про наступне:

«У Львові впродовж тижня, з 10 до 17 жовтня, проходив  семінар -тренінг  з підготовки спеціалістів вищої категорії, які  одержали право навчати й атестувати інструкторів Червоного Хреста з надання першої невідкладної домедичної допомоги. Його провів НК ТЧХ за розпорядженням генерального секретаря Алли Хабарової у рамках партнерства з Австрійським Червоним Хрестом, який виділив кошти на фінансування програми підвищення кваліфікації провідних спеціалістів ТЧХ України із зазначеного кола питань.

Лекції і тренінги проводили двоє викладачів з Вірменії, членів НК ТЧХ Вірменії, Арміне Погосян та Рузана Шархатунян, скерованих в Україну Міжнародною Федерацією Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, тому що належать до найвищого класу спеціалістів з даного профілю. Такі семінари вони вже провели у червні – в Києві, у серпні – в Харкові.

Тож у них було чому повчитися не тільки патронажним сестрам та головам РО та МО ТЧХ, а навіть практикуючим лікарям, слухачам семінару: 

хірургу Тернопільської міської лікарні №2 Віктору Шацькому, спеціалісту відділу швидкої допомоги  Ужгородської районної лікарні Ігорю Ониську, реаніматологам     Львівської лікарні швидкої медичної допомоги  Оресту Гері та Оресту Юськіву». 

На знімку: (зліва направо) викладач Арміне Погосян, хірург Тернопільської міської лікарні №2 Віктор Шацькій, викладач Рузана Шархатунян.

 Оригиніл цитати див. на стор. - http://lviv-redcross.at.ua/blog/2011-10-19-117

Сьогодні, 5 березня, журналісти тернопільського інтернет-порталу «Погляд», закінчивши своє навчання по 12-годинній програмі, розмістили у себе на сайті пам'ятне фото про свою групу, а також опублікували інтерв'ю зі своїм учителем, лікарем  Віктором Шацьким. У ньому йдеться про таке:

«На жаль, ніхто не застрахований від прикрих випадків, буває, люди несподівано опиняються на межі між життям і смертю. На допомогу, звичайно, приходять медики, але іноді 10-15 хвилин, поки поспішає швидка, є вирішальними, а тому перша допомога оточуючих надзвичайно важлива. Щоб навчити мешканців нашого краю елементарним правилам надання першої невідкладної допомоги та закріпити на практиці знання, близько місяця Тернопільська обласна організація Товариства Червоного Хреста проводить спеціальні курси.

Про особливості цієї програми «НОВІЙ…» розповів тренер, лікар-хірург Тернопільської міської лікарні №2 Віктор Шацький. А ще він поділився корисними порадами, як діяти в екстремальних ситуаціях.

 


— Вікторе Васильовичу, курси з надання долікарської допомоги — міжнародний проект. Хто його започаткував?


— За виконання цієї важливої програми взялося Міжнародне Товариство Червоного Хреста. В Україні вона стартувала позаторік: навчання тренерів було у Львові, у ньому брали участь представники усіх областей. Свої знання нам передали фахівці з Вірменського Товариства Червоного Хреста, спонсорську підтримку надало австрійське товариство. Вірменські колеги мали чим поділитися, адже у них добре відпрацьована система надання першої допомоги, оскільки на території країни часті землетруси. Після завершення навчання я отримав сертифікат тренера і маю право викладати населенню та готувати інструкторів. Курси були надзвичайно цікаві, багато речей я відкрив для себе по-новому.


— Що саме вразило вас як практикуючого лікаря?


— Найбільше — подача інформації. На першому занятті нас запитали, чи є лікарі, і порадили… «відключити» знання з медицини, щоб сприймати усе з погляду пересічної людини. І це логічно, адже медики звикли оперувати ліками, спеціальними інструментами, а в долікарській допомозі треба рятувати руками, підручними матеріалами, а при потребі вичекати, щоб не нашкодити.


— Хто може відвідувати курси?


— Ми проводимо навчання для усіх бажаючих — від школярів до пенсіонерів. Ті, хто пройде 12-годинну базову програму, складе теоретичний і практичний іспит, отримають сертифікати європейського зразка. Це дасть змогу нашим громадянам надавати допомогу також і за кордоном. Наразі ми формуємо групи за віком, освітою, враховуємо, в якій галузі працюють люди, тому запрошуємо долучатися до нас небайдужих мешканців області.


— Кажуть, що якби українці вміли надавати невідкладну допомогу, особливо під час ДТП, було б значно менше летальних випадків. За кордоном населення більш обізнане? 


— Знання з невідкладної допомоги потрібні кожному, адже трапляються різні ситуації з рідними, знайомими, колегами, іноді нашої допомоги потребують перехожі, а тому слід вміти хоча б елементарне — правильно зробити штучне дихання, закритий масаж серця, перев’язати рану. В Європі домедична підготовка на значно вищому рівні, ніж у нас, там усі організації, підприємства, супермаркети дбають про зменшення травматизму, а тому працівники проходять обов’язкові курси з першої допомоги. У коридорах громадських закладів, приватних установ висять дефібрилятори — апарати, призначені для ліквідації порушення серцевої діяльності, а у нас для декого це взагалі, як космічний корабель (усміхається, — авт.).


— Можливо, курс із надання першої допомоги варто внести у шкільну програму?


— На уроках довійськової підготовки у школі розповідають про надзвичайні ситуації, але ніхто не вчить робити масаж серця, вентиляцію легенів. Кожна свідома людина повинна бути готова до екстремальних ситуацій, аби не розгубитися, не стояти збоку, а діяти так, щоб передати потерпілого лікарям з більшими шансами на одужання.


— Часто при трафунках люди вдаються до народних засобів, які не завжди підходять, а іноді й шкодять…

 
— Справді, іноді замість порятунку люди завдають одні одним шкоди, бо не знають, як діяти. Так, скажімо, опіки люблять обробляти олією, щоб не було пухирів, але це неправильно, бо у такому разі лише перешкоджаємо виходити жару з обпеченої ділянки. Найперше опіки потрібно обробити холодною водою. Медична наука не стоїть на місці, розвивається й нові дослідження показують, що те, що ми робили кілька років тому, краще робити по-іншому. Міжнародний Червоний Хрест розробляє свою програму надання допомоги на основі досліджень Європейської асоціації невідкладної допомоги. На основі їхніх рекомендацій вироблено чіткий алгоритм дій при надзвичайних ситуаціях. Особливо вагомими є їхні обгрунтування на основі доказової медицини щодо серцево-легеневої реанімації. Для прикладу, колись робили 5 вдихів та 15 надавлювань при серцево-легеневій реанімації, тепер асоціація окреслює оптимальну кількість — 2 вдихи і 30 надавлювань.


— Чи вам особисто, попри лікарську практику, доводилося у повсякденному житті надавати комусь першу допомогу?


— Ще школярем я їхав з батьком-лікарем до Берестечка на святкування річниці битви і був свідком страшної ДТП. У нашому автобусі було багато медиків — реаніматологів, вони й надали першу допомогу потерпілим до приїзду швидкої. Тоді посеред поля зіткнулися «лоб у лоб» два мотоцикли, у потерпілих були серйозні травми. А щодо повсякдення, то мені як батькові трьох дітей знання з надання першої допомоги завжди стають у нагоді — то носові кровотечі, то опіки, то травми. А в лікарській практиці, звичайно, було різне — доводилося рятувати порізаних, приборкувати кровотечі, надавати допомогу при гострих станах…»

 

Оригінал інтерв'ю - http://poglyad.te.ua/podii/kozhen-ternopolyanyn-mozhe-navchytys-ryatuvaty-lyudej/

 

З сайту НК ТЧХ України, де також йдеться про цю подію, зокрема, зазначається: «Заняття на курсах побудовані не лише на теорії. Журналістам показали, що робити, коли людина не дихає, як робити масаж серця, фіксувати кінцівки при переломах, зупиняти кровотечі, обробляти рани та навіть транспортувати відірвані частини тіла. Під час таких випадків працівники мас-медіа відчували страх і безпорадність, а тепер вони знають, як надавати першу медичну допомогу.  

Курси першої медичної допомоги Червоний Хрест проводитиме і надалі. Спершу на заняття запросять декілька груп у Тернополі, далі тренінги відбудуться в районах області».

Оригінал цитати див. за адресою –

http://www.redcross.org.ua/modules/news/index.php?id=620

Подивитися відеоролик, знятий журналістами під час тренінгу, який для них проводив інструктор Червоного Хреста, хірург міськоїх лікарні №2 у Тернополі Віктор Щацький, можна за адресою - 

http://www.youtube.com/watch?v=wvACS4xRlxM&feature=youtube_gdata


Підготовлено  прес – службою Личаківської РО ТЧХ м. Львова


 

Переглядів: 1377 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Четвер, 18.07.2024, 02:42
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024