Туберкульоз – інфекційне захворювання, на яке хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності та соціального становища (див. санбюлетені).
Збудник захворювання – мікробактерія туберкульозу (або паличка Коха) – надзвичайно стійкий і, потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечним до 12 місяців. Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікробактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини, при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби. Зараження може відбутися також, коли мікробактерії потрапляють в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, папери, недопалки хворого на туберкульоз у відкритій формі, тощо.
Захворювання розвивається, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, травм, а також недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці.
Кожну годину троє українців захворюють на туберкульоз.
Кожну годину одна людина помирає від цієї небезпечної хвороби.
Своєчасно виявити захворювання на туберкульоз можна:
У дорослих – за допомогою аналізу мокроти на вміст палички Коха, або флюрографічного обстеження, у дітей – за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту).
Своєчасне кваліфіковане лікування дає змогу у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування у стаціонарі та значно зменшує ризик ускладнень та розвитку стійких до ліків форм туберкульозу.
Якщо Ви маєте такі симптоми:
- стійкий кашель з виділенням мокроти;
- тривале підвищення температури тіла;
- швидка втомлюваність;
- втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення;
- надмірне потовиділення, особливо вночі;
- задишка, кровохаркання.