НЕЗАБУТНІ ЗУСТРІЧІ
Микола Петренко був багатолітнім членом клубу в'язнів фашистських концтаборів і гетто,
а також сталінських Гулагів, створеному у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ, який назвали «Активні у віці».
Цей клуб був започаткований понад 20 років тому при сприянні Баденського Червоного Хреста з Німеччини. Поет приходив на засідання і знайомив слухачів зі своїми новими творами. Великою приємністю були хвилини, коли Микола Петренко ставив автографи на своїх книгах, які презентував членам клубу.
Микола Петренко - великий друг Червоного Хреста. Постійно проводив зустрічі з молоддю, зокрема з Личаківською РО ТЧХУ і колективом ЦБС філія №24 провели на початку року вечір поезії.
Бував поет і на зустрічах у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ, які організовували тут з нагоди Різдвяних і Великодніх свят, Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів.
(Репортажі про деякі з них див. - http://lviv-redcross.at.ua/blog/2017-01-05-9355 ; http://lviv-redcross.at.ua/blog/2016-04-11-7530 ).
Нагадаю, що поет Микола Петренко народився 6 листопада 1925 року в м. Лохвиці Полтавської області в сім’ї робітника. Під час Другої світової війни був вивезений на примусові роботи до Німеччини. За спробу втечі відбував покарання в концтаборах. Після закінчення війни пройшов фільтраційні та трудові табори в СРСР на Камчатці.
У 1951 р. закінчив факультет журналістики Львівського державного університету. Працював в обласній молодіжній газеті, редактором Львівського телебачення, кореспондентом «Літературної України», звідки був звільнений за «пропетлюрівські» вірші.
У 1957 р. вийшла перша поетична збірка. Автор 100 книг: поезії, проза, гумор, публіцистика, вірші для дітей, казки, пісенні тексти, п’єси та лібрето музичних вистав, які ставилися на сценах львівських театрів: «Чарівне кресало», «Довбушів топірець», «Дві Іванки», «Шість імен» та інші. Лауреат багатьох літературних премій, зокрема премій ім. Павла Тичини, Юрія Яновського, Маркіяна Шашкевича, Богдана-Нестора Лепкого, Григорія Сковороди, Івана Котляревського.
Одна із книг з автографом Микола Петренко була подарована і мені на відзнаку того, що ми з ним вчилися на одному і тому ж факультеті журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка: він – у 50-х, а я - в 70 – х роках минулого століття.
Світлу пам'ять про видатного поета України Миколу Петренка я, та всі працівники Червоного Хреста Львівщини, назавжди збережемо у своїх серцях.
Фото – автора та Василя Гурмака
Ірина Апостолюк,
голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|